Мінеральна (кам'яна, базальтова) ватаявляє собою теплоізоляційний матеріал і виготовляється з різного роду металургійних шлаків, силікатних матеріалів або гірських порід. Мінеральна вата поділяється на два види - кам'яна і жужільна. Даний поділ зумовлений типом сировини, з якого виробляється цей утеплювач. Якщо для виробництва мінеральної вати, як сировину використовують гірські породи, а саме базальт, доломіт, вапняк то вату ставлять в категорію - кам'яна мінеральна вата. Жужільна вата виготовляється із шлаків кольорової та чорної металургії.
Скловата як і мінеральна вата також волокнистий матеріал, який використовують в теплоізоляції будівель. Основною складовою при виробництві цього утеплювача є скло, відходи виробництва скла або бій скла.
Плануючи виконання робіт по утепленню приміщень, постає питання в виборі матеріалу, це буде мінеральна вата чи скловата?
Перш за все необхідно визначитись з можливостями бюджету, адже відомо, що ціна одного м2 мінеральної вати вище ціни на скловату.
Товщина волокон мінеральної вати становить 2-10 мкм (3-15 мкм у скловати), а довжина волокон мінеральної вати в 2- 4 рази менше, ніж у скловати (довжина волокна мін. вати близько 16 мм, а скловати - 15-50 мм), завдяки скловата має підвищену міцність і пружність.
Слід також звернути увагу на довговічність. Скловата протягом терміну служби піддається усадці. Одним з факторів, що впливають на усадку скловати, є її здатність вбирати вологу, що надає крихкість волокнам через перехід структури волокон до кристалічної.
Так, як волокна мінеральної вати є еластичними і тонкими, вона практично не піддається усадці на протязі усього терміну використання. Однак помилковою буде думка, що мінеральна вата негігроскопічна, так, як її гігроскопічність становить 0,5% за об'ємом.
Не буде лишнім провести порівняння представлених матеріалів за коефіцієнтом теплопровідності. Коефіцієнт теплопровідності скловати становить 0,030 ... 0,052 Вт / м, а у мінеральної вати - 0.041 - 0.043 Вт / м, це означає що показники практично однакові.
Стійкість скловати до температури знаходиться на рівні 450 ° C. Для мінеральної вати верхній рівень температури становить 600 - 700 ° С. Звідси випливає, що скловата трохи програє мінеральній ваті в застосуванні у високотемпературних умовах. З іншої сторони, якщо розглядати різницю в температурній стійкості на побутовому рівні, то навряд чи це буде доречно, тому питання застосування даних матеріалів при температурі, що перевищує 450 ° C є вельми сумнівним.
Ще одним критерієм, який треба враховувати при проводеденні порівняльної оцінки мін. вати та скловати - це зручність виконання робіт з даними утеплювачами. Властивістю волокон скловати є їх колючість (крихкість) – і це негативно позначається на роботі із скловатою. Вся суть в тому, що волокна скловати при роботі ламаються і в результаті у повітрі з’являються дрібні часточки скла, які можуть потрапляти із повітрям у легені. При роботі зі скловатою слід бути вкрай обережним і дотримуватися вимог безпеки.
Робота з мінеральною ватою на відміну від скловати більш безпечна - це зумовлено еластичністю волокон мінеральної вати.