Тепло «втікає» через вікна (18%), і вхідні двері, стіни (до 32%), дах (18%), підвал (10%), вентиляційні канали (8%). Як бачимо, лідером за тепловтратами є стіни будинків, збудовані із силікатної цегли та керамзитобетонних панелей, що є найгіршими теплоізоляторами.
Пінопласт – це розповсюджена назва матеріалу, який отримують шляхом спінювання гранул полістиролу. Технологію виготовлення ізоляційних пінополістиролових плит винайшла німецька фірма BASF. Це сучасний, екологічно чистий, нетоксичний теплоізоляціонний матеріал. Вже майже 40 років пінополістирол чудово складає іспити в якості ізоляційного матеріалу для покрівель, стін, перекриття та підлоги житлових, офісних будинків, шкіл та лікарень, виробничих цехів, складів та холодильних агрегатів.
Які основні переваги цього теплоізоляційного матеріалу?
- При теплоізоляції будинку з використанням пінопласту Ви гарантовано отримуєте збереження тепла, відсутність плісняви та грибків та колосальну економію коштів на опаленні. Пінополістирольні плити мають багато переваг над іншими теплоізоляційними матеріалами:
- пінопласт на 98% складається з повітря і лише на 2% з пінополістиролу, чим забезпечує високу теплозберігаючу здатність, оскільки повітря має одну з найнижчих показників теплопровідності. Теплопровідність пінопласту – від 0,037 до 0,043 Вт/мК. Це значно нижче, ніж у деревини (0,12 Вт/мК), цегли (0,7 Вт/мК), керамзиту (0,12 Вт/мК) та ін.
- пінопласт не отруйний, не утворює пилу, не має запаху, не виділяє токсичних речовин і належить до матеріалів з низькою горючістю. Плити мають високу стійкість до впливу різних хімічних речовин;
- волога не впливає на пінополістирольні плити. Це дуже важливо, оскільки надлишкова вологість може призвести до зараження грибком та створити несприятливий мікроклімат у приміщеннях;
- матеріал має звукоізоляційні та шумопоглинаючі властивості, які зростають зі збільшенням його товщини. Пінопласт має досить високу міцність на стиснення та розтягування;
- плити легкі, тому вони дуже зручні при транспортуваннях та монтажу. Матеріал легко різати за допомогою ручної пилки або ножа, він просто прикріплюється;
- у будівлях з правильною термоізоляцією витрати на опалення є на 40-70% меншими за витрати у будівлях, позбавлених такої ізоляцїї. Використання листового пінопласту є більш прийнятним за ціною порівняно з іншими видами теплоізоляцїї (економія досягає 15-20 %) і окуповується за короткий час.
- Як монтуються пінополістирольні плити?
- Для того, щоб приклеїти пінополістиролову плиту до вже збудованого муру або іншої основи, на її поверхню за допомогою гребінцевого шпателю наноситься клейка маса. На нетривкій мурованій або бетонній основі плити пінопласту можна додатково прикріплювати до більш глибоких шарів стіни спеціальними монтажними дюбелями з великою притискною шляпкою (так званими грибками). Згодом поверхню пінопласту зазвичай покривають клейовим розчином з армуючою сіткою, ґрунтують і наносять декоративну штукатурку.
- Бувають випадки, що люди, які утеплили зовнішні стіни пінопластом, за кілька років скаржаться на вологість усередині приміщення, потемніння стін. Із чим це пов’язано?
- Найпоширеніша помилка – це вибір недостатньої товщини утеплювача. Для кліматичних умов нашого регіону слід обирати товщину пінопласту як мінімум 7-8 см. Натомість, бажаючи заощадити трохи грошей, люди часто використовують плити товщиною 5 см і менше. Хоч після цього і досягається економія тепла на 20-25%, проте через 4-5 років можуть виникнути серйозні проблеми. Взимку критичне промерзання системи утеплення (точка роси – 0 градусів за Цельсієм) буде якраз на поверхні стіни. Це призведе до руйнації клейового шару, відшарування утеплювача, збільшення її вологості стіни.
Та якщо стіни будинку все ж таки були утеплені пінопластом товщиною менше 7см, його не варто зривати. Достатньо зверху наклеїти ще один шар для отримання необхідної товщини ізоляції.
Разом з тим, вологість усередині приміщення може мати й інші причини, наприклад, через погану гідроізоляцію фундаменту, у новобудовах – через вологу цегла і штукатурку тощо. Тобто, насамперед потрібно усунути джерело вологи. А ще – не забувати про необхідність наявності у помешканні системи вентиляції.
- Іноді люди скаржаться, що пінопластову теплоізоляцію пошкодили гризуни…
- Це – один із недоліків даного ізоляційного матеріалу. Але якщо чітко дотримуватися технології монтажу, цих проблем можна уникнути. Треба просто використовувати спеціальну металічну планку, яка кріпиться на стіні знизу і захищає від проникнення гризунів.
- Від чого залежить термін служби пінопласту?
- Дослідження, що проводилися протягом 40 років, підтверджують, що пінопласт є дійсно нестаріючим ізоляційним матеріалом, який не змінює своїх якостей (теплопровідності, фізико-технічних параметрів та геометричної форми). Ворогами пінопласту є ультрафіолетове випромінювання, а також хімічно активні речовини, такі як ацетон, бензин тощо. Але матеріал прослужить дуже довго, якщо його монтаж здійснити згідно з технологічними вимогами.