Скловата – це волоконний мінеральний матеріал теплоізоляції, різновид мінеральної вати, для отримання якого використовують ту ж сировину, що і для виробництва звичайного скла або відходів скляної промисловості. вва звичайного скла або відходиЗа властивостями скловата (скловолокно) відрізняється від мінеральної. Волокно скляної вати має товщину від 3 до 15 мкм, а довжину мінімум в 2.4 рази більшу ніж у кам’яної вати. Завдяки цьому вироби зі скляної вати володіють підвищеною пружністю і міцністю. Скляна вата практично не містить неволоконних включень і володіє високою вібростійкістью. Теплопровідність знаходиться в межах 0,030…0,052 Вт/м·К. Температуростійкість скляної вати звичайного складу може сягати до 450°С, що істотно нижче, ніж у мінеральної вати. Початкова сировина для виробництва скловати – це пісок, сода, доломіт, вапняк, бура. Сучасні виробництва використовують до 80 % скла.
Процес виготовлення
В бункер засипаються основні компоненти. Далі наступає етап плавлення маси. Дозатори завантажують плавильну піч в строгій відповідності з рецептурою, щоб досягши температури в 1400 °С, суміш мала задані механічні властивості для отримання якнайтонших ниток. Нитки виходять за допомогою роздування парою розплавленого скла, що вилітає з центрифуги.
Процес волокноутворення супроводжується обробкою полімерними аерозолями. Як зв’язуюче застосовуються водні розчини фенол-альдегідного полімеру, модифікованого сечовиною. Просочена аерозолем нитка потрапляє на валики. На конвейєрі вона проходить декілька етапів вирівнювання. Формується однорідний «склополімерний килим». Далі наступає етап полімеризації при температурі 250 °С. Висока температура діє як каталізатор і утворює полімерні зв’язки. Попутно в температурній камері випаровується залишок вологи, отриманої разом з аерозолем. Після полімеризації вати стають твердими і прибавають янтарно-жовтий відтінок. Наступний етап – це охолоджування, де скловата остуджується до температури навколишнього середовища, після чого поступає на розкрій. Подовжні фрези і поперечні пили розкроюють нескінченну стрічку на мати і рулони. Отриманий утеплювач має великий об’єм, оскільки весь пронизаний повітрям. Пресування готової продукції дозволяє значно економити простір при транспортуванні і зберіганні. По європейських нормах передбачається шестикратне стиснення. Пружних властивостей теплоізоляції достатньо для повного відновлення первинних розмірів.
Властивості скловати
Скловата через свою структуру здатна утримувати нерухоме повітря, от чому вона володіє цілим набором унікальних властивостей, що дозволяє кваліфікувати її як універсальний матеріал теплоізоляції. Скловата не сприяє виходу тепла з приміщення в холодну пору року і перешкоджає нагріву приміщення коли на вулиці стоїть жара. Скловату розрізняють залежно від сфери застосування: є скловата для горизонтальних поверхонь, внутрішніх перегородок, для скатних дахів і для зовнішніх стін. Є також різниця у властивостях: це або підвищені теплозахисні характеристики, або навпаки – звукоізоляційні. Крім того, скловата випускається у вигляді рулонів або плит. Матеріали теплоізоляцій зі скловолокна – добрі звукоізолятори, оскільки мають волоконну структуру і добре поглинають звук. Володіють високою хімічною стійкістю, не містять корозійних агентів, негігроскопічні. Завдяки противогнилостной обробці і відсутності запаху запобігає появі шкідників і цвілі в будівельних конструкціях. Цей негорючий матеріал не виділяє токсичні і шкідливі речовини під впливом вогню, що робить його безпечним при використанні в приміщеннях з великою кількістю людей.