Теплоізоляція будинку - питання, що вимагає комплексного підходу. В ідеалі подумати про це слід ще на етапі проектування майбутнього будинку. У цьому випадку є можливість розрахувати належним чином товщину стін, запланувати багатошарову кладку, використовувати спочатку матеріали, що володіють низькою теплопровідністю і так далі. Однак і в процесі експлуатації будинку теж не пізно подумати про утеплення. Для того щоб у будинку було дійсно тепло, слід подбати про теплоізоляцію всієї будови від фундаменту до даху.
Отже, вирішуючи завдання утеплення заміського будинку, власнику необхідно вирішити питання теплоізоляції:
* Цоколя і підвалу
* Статі і горищного перекриття
* Стін
* Даху
При цьому звільнитися одним теплоізоляційним матеріалом для всього будинку не вийде. Утеплювачі, використовувані на різних ділянках, повинні мати різні характеристики. Тому поговоримо докладніше про окремі етапи утеплення заміського будинку.
Утеплення стін будинку
Стіни - найбільша за площею поверхня будови, через яку може йти тепло. За деякими оцінками, правильно підібраний утеплювач і грамотний монтаж теплоізоляції дозволить зберегти до 45% тепла в приміщенні. Погодьтеся, це чимала економія. Плануючи здійснення робіт з утеплення будинку, в першу чергу необхідно визначитися з тим, яким чином утеплення стін буде здійснюватись - чи буде це зовнішнє або внутрішнє утеплення.
Внутрішня теплоізоляція
Монтаж теплоізоляційного шару на внутрішній поверхні стін дозволяє зберегти архітектуру будинку незмінною. Крім того, в цьому випадку роботи з утеплення можуть вестися в будь-який час року. Проте цим, мабуть, і обмежуються переваги такого виду монтажу теплоізоляції. А ось список його недоліків виглядає більш переконливо. По-перше, за рахунок утеплювача скорочується корисна площа приміщення. По-друге, несуча стіна в такому випадку знаходиться зовні теплоізоляційного шару, тому взимку вона промерзає, що не тільки погано позначається на її довговічності, але і сприяє утворенню конденсату на шарі утеплювача, отже, потрібно забезпечення пароізоляції між утеплювачем і матеріалом внутрішньої фінішної обробки. Але при цьому не виключена поява цвілі і грибків на самому утеплювачі і зовнішній стіні. Взагалі, в цьому випадку виявляється абсолютно невикористана акумулююча теплоємність зовнішньої стіни. Нарешті, внутрішнє утеплення стін часто не дає можливості запобігати виникненню так званих містків холоду в місцях з'єднання стін з горизонтальними перекриттями. Приміщення, стіни які мають внутрішній теплоізоляційний шар, нагріваються досить швидко, але і остигають швидше.
Вирішивши все-таки зробити внутрішню теплоізоляцію приміщень, слід використовувати матеріали, що дозволяють звести до мінімуму недоліки такого способу утеплення. Серед найбільш перспективних рішень такого завдання можна назвати напилюваний пінополіуретан. Також застосовуються для цих цілей такі матеріали, як полістирольний пінопласт, фібролітові, мінераловатні, деревно-стружкові плити і навіть повсть. Як варіант варто розглянути і спеціальну теплоізоляційну штукатурку.
Зовнішня теплоізоляція
Зовнішнє утеплення фасадів виглядає більш привабливо з точки зору подальшої експлуатації будівлі. І варіантів тут декілька:
* Утеплення за принципом «сендвіча»
* Зовнішнє утеплення «мокрого» типу
* Вентильовані фасади
Багатошарові конструкції
Теплоізоляція за типом «сендвіча» передбачає наявність трьох шарів: власне огороджувальної конструкції, шару теплоізоляційного матеріалу і зовнішнього шару, що складається з блоків, цегляної кладки або іншого облицювального матеріалу. Часто зовнішній шар покривають ще і декоративною фасадною штукатуркою, що не тільки надає закінчений, ошатний вигляд будівлі, але і покращує довговічність та експлуатаційні характеристики фасаду, а також покращує, крім теплоізоляційних якостей, і звукоізоляцію будинку. В якості утеплювача в таких системах може бути використана мінеральна або базальтова вата, пінопласт, пінополістерол.
Мокрі фасади
Теплоізоляція «мокрого» типу з тонкою штукатуркою також має на увазі кілька шарів: шар мінеральної вати або пінополістерола, армуючого шару, що складається з клейового складу і склопластикової сітки, базового і фінішного шару штукатурки. Утеплювач, що використовується в «мокрих» фасадах, повинен мати підвищену міцність на відрив. Фасадна система з товстої штукатуркою дещо відрізняється від вищеописаної. Якщо під тонку штукатурку слід використовувати більш щільний утеплювач (наприклад, бажана щільність мінеральної вати - 140 кг / 3, а пенополістерола - 15-25 кг/м3), то в системі з товстою штукатуркою може використовуватися мінеральна вата або скловата щільністю 30-100 кг / м3. У цьому випадку утеплювач накладається на спеціальні анкери, закривається зварною сіткою з неіржавіючої сталі, а потім покривається товстим шаром штукатурки.
Для утеплення стін, як правило, застосовують плитні, рулонні або напилювані теплоізоляційні матеріали. А ось сипучі утеплювачі, незважаючи на їх добрі тепло-і звукоізоляційні якості, застосовувати для утеплення стін небажано - з часом гранули або пісок осідають, ущільнюються і можуть навіть розпирати стінки конструкції. Хоча всі ж такі матеріали досить часто використовуються в каркасних будинках. У цьому випадку, через кілька років після введення будинку в експлуатацію необхідно досипати гранули, попередньо утрамбувавши вже наявний матеріал. Зазвичай зробити це нескладно з горища. Якщо не здійснити цю процедуру, що утворилися в шарі теплоізоляції порожнечі істотно знизять теплоізоляційні якості огороджувальних конструкцій.
Утеплення підвалу, цоколя та статі
Зате сипучі матеріали ідеальні для теплоізоляції підвальних перекриттів. Тут як не можна більш до речі доведеться таку властивість зернистих теплоізоляційних матеріалів, як висока гідрофобність. Цоколь так само, як і стіни, може бути утеплений як зовні, так і зсередини. Плитні утеплювачі можуть кріпитися безпосередньо на поверхню цоколя за допомогою різних клеїв або мастик. Теплоізоляційні матеріали, застосовувані для утеплення підвалів, крім низької теплопровідності, повинні володіти особливою міцністю на стиск і стійкістю до дії вологи. Від якості теплоізоляції фундаменту залежить не тільки температура в будинку, але і довговічність всієї споруди, адже ізоляція фундаменту або цоколя на увазі захист від грунтових і талих вод, а також від промерзання грунту. Відповідно ізоляція необхідна скрізь, де елементи підвалу і підпілля стикаються з грунтом. Оптимальним варіантом є суцільна зовнішня теплоізоляція підвального приміщення. Для цих цілей відмінно підходить екструдований пінополістерол.
Теплоізоляція підлоги - завдання не менш важливе, ніж утеплення фундаменту, цоколя або фасаду. Через неізольовану підлога може йти до 20% тепла. Навіть якщо в будинку обладнані теплі підлоги, теплоізоляційний шар абсолютно необхідний. При його відсутності енергія, що витрачається на обігрів підлоги, буде витрачатися абсолютно нераціонально. При цьому утеплення потрібно як підлозі на грунті, так і перекриттю над неопалюваним підвальним приміщенням. Вимоги, що висуваються до утеплювача для підлоги, в принципі, очевидні:
* Висока міцність на стиск, так як на підлогу доводиться дуже велике навантаження
* Довговічність
* Мінімальне вологовбирання (тому для теплоізоляції не використовуються волокнисті утеплювачі - цей параметр у них досить високий)
* Пожежобезпечність.
Для утеплення підлоги можуть використовуватися пінопласти, екструдований пінополістерол, мінеральні утеплювачі, різні сипучі теплоізоляційні матеріали. Утеплюючи перекриття над підвалом, не слід забувати і про горищне перекриття - його також бажано утеплити.
Теплоізоляція даху
Нарешті, покрівля заміського будинку також повинна бути утеплена належним чином, адже приблизно 10% тепла може йти саме через дах. Тут досить велике значення має її конструкція. Похилі даху, під якими мається горище або мансарда, служать джерелом тепловтрат у меншій мірі, ніж плоскі. Та й утеплити скатний дах простіше. Безумовно, теплоізоляційний матеріал для скатної даху повинен бути як можна більш довговічним, міцним і, звичайно ж, пожежобезпечним. Крім того, важливо, щоб він не давав усадку - в іншому випадку є ймовірність утворення під коником даху «містка холоду».
Частіше за все для теплоізоляції скатних покрівель застосовують плити або мати скловолокна. Цей матеріал в повній мірі відповідає всім вимогам, що висуваються в даному випадку до утеплювача.
Більш високі вимоги висуваються до утеплювача плоских покрівель. Теплоізоляційний матеріал тут захищає від перепадів температури, що тягнуть за собою появу тріщин, несучого перекриття. Говорити про низьке вологопоглинання і міцність матеріалу, в принципі, навіть зайве. І знову для цих цілей може бути використаний екструдований пінополістерол. Єдине, обладнуючи теплоізоляційний шар плоскої покрівлі, не слід забувати про пароізоляцію. Вона дозволить уникнути накопичення конденсату в шарі теплоізоляції, а також здуття покрівельного килима.
Заключні штрихи
Коли з утепленням найбільших площ, через які відбуваються тепловтрати, закінчено, слід подумати про дрібниці. Хоча дрібницями це називати не зовсім вірно. Взяти хоча б вікна. Яка б могутня теплоізоляція стін, даху і підлоги не була виконана у вашому домі, якщо віконні коробки встановлені неправильно, рами розсохлися і не закриваються щільно, тепла в будинку не буде.
Якщо заміський будинок має пічне опалення, утеплити обов'язково треба і димохід. В іншому випадку будете опалювати вулицю. Крім того, правильна теплоізоляція димової труби дозволить уникнути інтенсивного утворення конденсату та заростання димоходу. Для утеплення пічної труби можна використовувати виключно вогнестійкі матеріали, наприклад азбестоцементні листи або мінеральну вату. Використовується для цього також штукатурка і цегляна кладка.
Це лише в загальних рисах про те, на що слід звернути увагу, здійснюючи утеплення заміського будинку. Сьогодні на ринку представлено величезну кількість всіляких теплоізоляційних матеріалів. Для того щоб не помилитися у виборі того чи іншого утеплювача, слід точно визначити ділянку, на якому він буде використовуватися, врахувати конструктивні особливості будівлі, а також докладно ознайомитися з характеристиками самого матеріалу. І якщо все зробити правильно, ніякі морози і вітри не будуть вам страшні - ваш будинок буде надійно зберігати тепло і затишок.